En iyi ders çalışma yöntemleri

Sayısız ders çalışma yöntemi bulunmaktadır. Denildiği üzere en iyi çalışma sistemi çok çalışma değil en verim aldığınız çalışma sistemidir. Bu nedenden dolayı da size en uygun çalışma yöntemini bulup o şekilde sınavlara, derslere çalışmanız gerekmektedir. Sizler için en etkili ders çalışma yöntemlerini derledik.

En iyi ders çalışma yöntemleri

Uyumadan önce sözel ders çalışmak konuların daha iyi öğrenilmesini sağlamaktadır. Ya da sözel derslerin tekrarları da uyumadan önce yapılabilir. Ayrıca not alarak çalışma sistemine sahipseniz not alma çalışmalarınızı da uykudan önce yapmanız daha etkili olacaktır. Nasıl ki uyku öncesi sözel derslerin çalışılması ve tekrarı önemli ise sabahın ilk saatlerinde de sayısal derslerin öğrenilmesi kolaydır. Sabah saatlerinde başta matematik olmak üzere diğer sayısal derslerde soru çözümü yapmak çok etkili olacaktır.

Yoğun tempo ile halledilen uzun konular sonrası verilen uzun molalar konuların unutulmasını sağlamaktadır. Bu nenden dolayı küçük küçük notlar alarak tamamladığınız konuların sık sık tekrarını yapmanız gerekmektedir. Bu sayede bilgiler çok daha kalıcı olacaktır.

Ders çalışırken mola vermek oldukça etkilidir. Yapılan ders molaları yorgunluk ve sersemlik halinin ortadan kaldırılmasını sağladığı için daha dinç bir halde ders çalışmanızı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kafein alımı da algının açık kalması açısından oldukça önemlidir. Ders çalışırken yeteri kadar kafein alınması öğrenmeniz acısından daha etkili olabilir. Bunun için ise bir kupa kahve ya da iki bardak çay yeterli olacaktır.

Amaç ve hedeflerin açık bir şekilde belirlenmesi

Ders çalışma sürecinde hedeflerin net bir şekilde belirlenmiş olması ders çalışma konusunda insanları oldukça motive etmemektedir. Çünkü bir amaca yönelmek, hedeflenen noktaya varmak insanların harekete geçmesini ve bu davranışları sürekli olarak tekrar etmesini sağlamaktadır. Amacını net bir şekilde oluşturan kişi kendini plan yapma zorunluluğunda hissedecek ve bu sayede çalışmaları bir plan dahiline ilerleyecektir. Plan ve program dahilinde yapılan çalışmalar sizlerin etkili çalışma yapmanızı sağlarken kendinize de vakit ayırmanızda yardımcı olacaktır.

Farklı kaynak kullanımı

Farklı kaynak kullanmak bir konunun ya da bir dersin etkili öğrenilmesi konusunda oldukça önemlidir. Farklı kaynaklar farklı anlatım tarzlarında olduğu için bir konuyu farklı bakış açıları ile daha iyi ve kalcı öğrenebilirsiniz. Ders çalışırken güvenilir kaynakların kullanılması kadar güncel kaynakların kullanılması da oldukça önemlidir. Güvenilir kaynaklar, yanlış bilgilerin öğrenilmesini engellerken güncel konular öğrenmek istediğiniz konu hakkında eksiksiz bilgi edinmenizi sağlamaktadır. Bu yüzden kaynakların güncel olması da oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir