Ekmek Yiyerek Zayıfla

Öncelikle beslenirken tüketmemiz gereken gıdalardan bahsedelim. Beynimizin enerjiye ihtiyacı vardır ve enerjinin en büyük kaynağı ise karbonhidratlardır. Beslenmemizin sağlıklı olması için %55-60 karbonhidrat, %15-20’si protein, %25-30’u yağlardan olmalıdır. Karbonhidrat tüketimimiz yeteri kadar olmadığı zaman kilo kaybı başlayacaktır. Ancak bu kilo kaybı sağlıksız bir şekilde ve kaslardan kayıp olmaktadır. Bununla birlikte karbonhidratlar büyük bir B vitamini kaynağıdır. B vitamini ise bağışıklık sistemini güçlendirir. Karbonhidrat tüketimi az olduğu zaman bağışıklık sistemi zayıflar ve hasta olma ihtimalimiz yükselir.

ekmek
ekmek

 Karbonhidratlar İki Gruba Ayrılır

Bu gruplar basit ve karmaşık şeklindedir. Basit karbonhidratlar; kolay sindirilebilen, kana hızlı bir şekilde karışıp kan şekerini hızlı bir biçimde yükseltip hızlıca düşmesine neden olur. Bu nedenle basit karbonhidratlar kilo alımına sebep olurlar. Karışık karbonhidratlar; sindirilmesi zor ve emilimi çok yavaştır. Bundan ötürü uzun süre tok kalmamızı sağlarlar.

ekmek
ekmek

 

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen kişilerin karışık yapıdaki karbonhidratları tüketmesi muhakkak ki gereklidir. Ve kulak dolma bilgilerle hareket etmek kilo vermeye başlamadan önce yapılan en büyük hatalardandır. Örneğin; ekmek tüketimi kilo aldırır gibi. Kısacası kilo vermek için ekmek de gerektiği kadar tüketmek gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir