Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde akciğer kanseri, başta sigara kaynaklı olarak pek çok nedenden dolayı kişilerde görülmektedir. Nefes darlığının baş göstermesi ile birlikte ortaya çıkan bu rahatsızlık giderek hastalığın belirtilerini de kişi üzerinde arttırmaktadır. Akciğerlerin dokularının yapısal olarak zarar görmesi sonucunda bu hastalık meydana gelmektedir.

Akciğer kanserinin başlıca belirtileri arasında nefes darlığı ve günden güne artan öksürük bulunmaktadır. Bu iki belirti sonucunda göğüs ağrısı başlamaktadır. Kişinin nefes almada zorluk yaşamaya başlaması da bu hastalığın en büyük belirtileri arasındadır. Bu belirtilerin iki haftayı geçmesi sonucunda kişilerin mutlaka doktora görünmeleri gerekmektedir.

Kilo Kaybı ve İştahsızlık

Genetik ve sonradan oluşan bu hastalık, kişilerde pek çok belirti göstermektedir. Bu belirtilerden en önemlisi ise iştahsızlık ve hızlı kilo kaybıdır. Kişilerin iştahsızlık yaşaması sonucunda hızla kilo kaybetmesi, kanserin belirtilerindendir. Özellikle öksürükle birlikte seste kısılma ve boğaz ağrısı da yaşanmaktadır. Yutkunmada güçlük çeken kişiler yemek yemeyi reddederek kilo verme artışını hızlandırabilir.

Halsizlik ve Uyku Problemleri

Akciğer kanseri belirtileri arasında iştahsızlık, nefes almada zorluk, öksürük, yutkunmada zorluk yaşanmaktadır. Bunların yanı sıra kişide halsizlik hissedilmektedir. Kişinin kendini sürekli olarak yorgun hissetmesi ve düzgün bir uyku çekememesi sonucunda gün içerisinde halsizlik yaşamaktadır. Bu durum günden güne artarak daha büyük problemlere yol açmaktadır. Aynı zamanda kansızlık ve demir eksikliğine bağlı olarak da halsizlik yaşanmaktadır.

Eklem ve Kemik Ağrıları

Akciğer kanseri, vücuttaki faydalı hücreleri yok ederek zararlıların hızla artmasına neden olmaktadır. Bu durum sonucunda kişiler halsizlik, yorgunluk ve eklem ağrıları çekmektedir. Kemiklerin ve eklemlerin bu denli ağrıması aynı zamanda D vitamini eksikliğine de bağlıdır. Kişilerin gerekli olan vitamini vücuda sağlamamaları durumda bu hastalığa yakalanma riski daha fazladır.

Aynı zamanda eklem ve kemik ağrıları yaşayan kişiler hareket etmede, yürümede ve oturup kalkmada da zaman içerisinde zorluk çekmektedir. Vücudun halsizlik hissetmesi ve yürüme bozukluklarının baş göstermesi akciğer kanserinin en büyük belirtilerinden biridir. Nefes darlığı ve öksürük ile birlikte bu tarz eklem ve kemik ağrıları yaşayan kişiler, acil olarak hekime başvurarak gerekli önlemler almalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir