Diyabetliler için beslenme önerileri

Şeker hastalığının yol açacağı muhtemel komplikasyonlar genel anlamda doğru şekilde beslenme ile kontrol altında tutulabiliyor. Şeker hastalığı teşhisi konulduktan sonra doktorunuza mutlaka bu sebeplerden dolayı hangi yiyeceklerden uzak durmanız gerektiğini ve hangilerini yemeniz gerektiğini sormanız gerekiyor. Tükettiğiniz yiyecek miktarına dikkat ederek kontrollü bir şekilde istediğiniz gıdaları da tüketebilirsiniz. Ancak bunu sağlıklı bir şekilde yapabilmek için de yine doktorunuza başvurmanız gerekebilir.

diyabet

Tip 1 diyabet rahatsızlığı yaşıyorsanız lif açısından zengin olan gıdaları tercih ederek kan şekerinizin yavaş yavaş yükselmesini sağlayabilirsiniz. Karbonhidratlar, kan şekeri üstünde yağ ve proteinlerden daha fazla etkilidirler. Ancak karbonhidratı tamamen yok etmek gibi bir durum söz konusu olamayacağı için karbonhidrat seçiminizi dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

Rafine karbonhidratları beslenme programınızdan çıkartırken aynı zamanda beyaz ekmek, makarna, pirinç, şekerleme ve atıştırmalık gibi size zararlı gelebilecek olan gıdaları da beslenme programınızdan çıkartın. Rafine karbonhidratlar yerine her zaman daha sağlıklı olan karbonhidrat dolu gıdaları tercih edin. Konuyla ilgili daha fazla bilgiye www.sekerhastaligi.com adresinde ulaşabilirsiniz.

Tip 2 Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmeli
Tip 2 diyabet rahatsızlığı yaşıyorsanız şeker tüketimini kontrol altında tutmalısınız. Şekeri tamamen bırakmak yerine biraz azaltarak bu işe başlayabilirsiniz. Başlarda şeker azaltmak tıpkı tuzu azaltmak gibi ufak bir sorun olacaktır. Ancak şekeri uzun süre boyunca azaltırsanız ve tüketmeyi keserseniz yediğiniz meyvelerin bile aşırı tatlı olduğunu fark etmeye başlayabilirsiniz.

Canınız çok fazla tatlı çektiği zamanlarda ise ufak porsiyonlar şeklinde tatlı tüketmeye devam edebilirsiniz. Porsiyonlarınıza dikkat ettiğiniz sürece ara sıra tatlı tüketmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.