Araçlara Yeni Plaka Dönemi Kesinleşti

Ülkemizde araçları kapsayan bazı uygulamalar ve yönetmeliklerde reform yaşanmaya başladı. Karayolları Trafik Yönetmeliğinin de bazı değişiklikler meydana geldi. Resmi gazetede yayımlanarak kesinleşen değişiklik plakası çalınan araçları kapsıyor.

Aracının plakalarını çaldıran ya da her iki plakasının da düşmesi sebebiyle kayıp yaşayan araç sahipleri bundan böyle bağlı bulundukları illerde emniyet müdürlüklerince talep edilen harf ve numaraya göre yeni plakalar alabilecekler.

Eski plakanın bulunması halinde sistemde yer alan kayıp ve ya çalıntı ibaresi kaldırılarak araç sahibine iki plaka hakkında karar vermesi istenecek. 10 yılı geçen plaka kayıplarında ise sistemdeki notlar silinerek kaybolan plakaların geri dönüşü hakkında bir uygulama yapılmayacak. Plakalar hakkında detaylı bilgi ve içeriğe sahip olmak istiyorsanız plakalar.gen.tr adresini ziyaret edebilir, istediğiniz plaka hakkında sorgu yaptırabilirsiniz.

Web sitesi içerisinde tüm illere ait plaka bilgileri yer alıyor. İl bazlı sorgulama yapabildiğiniz gibi aynı zamanda plaka numarası ile de sorgulama yapabiliyorsunuz. Örneğin 47 plaka neresi diye merak ediyorsanız, site içerisinde 47 aramasını yaptığınızda karşınıza çıkan sonuç size doğru bilgiyi gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir